حفاظ پنجره ساختمان

امنیت یکی از مهم­ترین لازمه­ های یک ساختمان مسکونی، اداری یا تجاری است. راه ­های مختلفی برای تامین امنیت این فضاها وجود دارد؛ به عنوان مثال می­ توان به نصب حفاظ در، حفاظ پنجره، قفل هوشمند، دوربین مدار بسته و … اشاره کرد. این مقاله به بررسی یکی از موثرترین و ارزان­قیمت­ترین راهکارهای تامین امنیت تحت عنوان حفاظ پنجره ساختمان اختصاص داده شده است.

حفاظ پنجره ساختمان aria-hefaz

حفاظ پنجره ساختمان aria-hefaz

بیشتر بخوانیم : حفاظ پنجره متحرک

حفاظ پنجره ساختمان

امنیت انواع ساختمان­ های مسکونی، اداری و تجاری به روش ­های مختلفی تامین می­ شود. نصب حفاظ برای درب و پنجره، نصب دوربین مدار بسته، نصب دزدگیر و … از جمله این موارد هستند. در واقع هر یک از این اقدامات همانند تکه­ های پازل در کنار هم قرار گرفته و امنیت و آرامش خاطر بیشتر ساکنان را رقم می­ زنند. نصب حفاظ پنجره ساختمان ساده ­ترین و در دسترس ­ترین راهکار برای ارتقای امنیت ساختمان است.

مزایای حفاظ پنجره ساختمان

نصب حفاظ پنجره ساختمان به لحاظ ایمن­سازی منزل از اهمیت بسیاری برخوردار است. این کار به ویژه برای طبقات همکف و اول اهمیت پیدا می کند. زیرا دسترسی و سرقت از آنها به آسانی انجام می­ شود. البته سایر طبقات نیز می توانند برای اطمینان خاطر و آرامش بیشتر اقدام به نصب حفاظ برای پنجره ­های خود کنند. مزایای حفاظ پنجره تنها محدود به ایمن­سازی ساختمان و جلوگیری از سرقت نیست. در واقع پنجره ­های بدون حفاظ زنگ خطر جدی برای سقوط کودکان به شمار می­ روند. بنابراین با صرف اندکی هزینه می­ توان از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کرد.

تنوع در طرح و رنگ یکی دیگر از مزایای این نوع حفاظ ها است. در نتیجه امکان هماهنگی آن با انواع معماری وجود دارد. همچنین با استفاده از این تجهیزات می­ توان نمای ساختمان را زیباتر کرد. لازم به ذکر است که شیشه پنجره به دلایل مختلف در معرض شکستگی و آسیب قرار دارد. استفاده از شیشه­ های ضدضربه و نشکن در بسیاری از موارد مقرون بصرفه نیست. با نصب این حفاظ ها می­توان با صرف هزینه کمتر از شیشه ­ها حفاظت کرد.

انواع حفاظ پنجره ساختمان

بسیاری از افراد گمان می ­کنند که منظور از حافظ پنجره، همان میله ­­ها یا نرده ­های ساده آهنی است. البته این قدیمی ­ترین شکل حافظ پنجره ساختمان است و امروزه مدل­ های بیشتری از آنها طراحی و به بازار عرضه شده است. انواع مختلفی از این حفاظ ها بر اساس جنس، طرح و مدل در دسترس متقاضیان قرار دارد. در واقع مشتری قادر است بر اساس سلیقه، بودجه اختصاصی، معماری ساختمان و نوع پنجره نسبت به خرید آن ها اقدام کنند. البته شرایط آب و هوایی نیز در انتخاب حافظ برای پنجره تاثیر دارد.

انواع حفاظ پنجره بر اساس جنس

انواع مواد مورد استفاده در ساخت حفاظ پنجره ساختمان شامل آهن، استیل و PVC (وینیل) است. هر یک از این مواد ویژگی بخصوصی داشته و برای نوع خاصی از آب و هوا مناسب هستند؛ به عنوان مثال حفاظ آهنی وزن و مقاومت بالایی دارند. همچنین امکان تولید آنها در اشکال و اندازه های مختلفی نیز وجود دارد. زنگ ­زدگی و پوسیدگی تحت­ تاثیر رطوبت از نقاط ضعف حفاظ آهنی است. در نتیجه استفاده از آن در مناطق مرطوب چندان مناسب نمی­ باشد. همین موضوع استفاده از مواد ضدزنگ و نگهداری دوره­ای از آنها را ضروری می­کند.

امروزه رایج­ترین ماده در ساخت حفاظ های استیل یا آلومینیوم است. از مزایای استیل می ­توان به مقاومت بالا و ثبات رنگ اشاره کرد. در نتیجه این حفاظ های آلومینیومی در شرایط مختلف آب و هوایی و بدون استفاده از ضدزنگ مورد استفاده قرار می­گیرد.

از دیگر مواد رایج در ساخت حفاظ های پنجره ساختمان PVC یا وینیل یا شبه چوب نام دارد. از مزایای این ماده می ­توان به مقاومت در برابر حرارت، روبت و پوسیدگی اشاره کرد. همچنین قیمت مناسب آن در مقایسه با نوع آهنی و آلومینیومی را نیز به نقاط مثبت این حفاظ پنجره اضافه کرد. البته پتانسیل این جنس برای جذب آلودگی بالا است. به همین دلیل به نگهداری دائم نیاز دارد.

حفاظ پنجره ساختمان aria-hefaz

حفاظ پنجره ساختمان aria-hefaz

بیشتر بخوانیم : نرده حفاظ پنجره

انواع حفاظ پنجره بر اساس مدل

حفاظ های پنجره ساختمان بر اساس مدل تنوع بسیاری دارند. میله ای (نرده ­ای)، آکاردئونی، رولی، برمودایی، فرفورژه و ابرویی از جمله این مدل­ ها به شمار می­روند.

میله ­ای

مدل میله­‌ای یا نرده ­ای ابتدایی­ ترین و به لحاظ قیمت مناسب­ ترین نوع حفاظ های پنجره موجود در بازار است. این مدل برای هر گونه پنجره قابل استفاده می ­باشد. امکان نصب این تجهیزات در بخش داخلی یا خارجی پنجره وجود دارد.

آکاردئونی

مدل آکاردئونی نوعی حفاظ پنجره ساختمان متحرک است که به صورت ریلی باز و بسته می­ شود. دلیل نام­گذاری آن نیز مربوط به شباهت ساختاری به آکاردئون (نوعی ساز) است. بر اساس طرح شبکه ­های موجود در این حفاظ انواع مختلفی از آن در دسترس قرار دارد. البته ضریب ایمنی در هر یک از این طرح ­ها با دیگری متفاوت است. همچنین امکان تعبیه قفل مخفی در بدنه حفاظ درب آکاردئونی نیز وجود دارد که امنیت آن را بیشتر می­کند.

رولی

حفاظ پنجره رولی نیز نوعی حفاظ متحرک است که در صورت نیاز به سمت بالا جمع می­ شود. مشابه این حفاظ را می­ توان در کرکره ­های برقی مشاهده کرد. جنبه حفاظتی حفاظ های­ پنجره ساختمان نوع رولی بسیار قوی است و بیشتر برای ساختمان ­های تجاری و اداری مورد استفاده قرار می­گیرد.

فرفورژه

حفاظ های پنجره فرفورژه با استفاده از آهن کوبیده و در طرح­ و مدل­ های مختلف تولید می­ شود. این حفاظ بیشتر به دلیل تنوع در طرح و رنگ و جلوه زیبا مورد توجه متقاضیان قرار دارد. نوع مقاومت آن نیز متغیر و متناسب با طرح مدنظر مشتری است.

ابرویی

در صورت بیشتر بودن پهنای تجهیزات نسبت به ارتفاع به آن حفاظ پنجره ساختمان ابرویی گفته می­شود. این مدل حفاظ بیشتر برای پنجره های بزرگ با معماری خاص مورد استفاده قرار می­گیرد.

برمودایی

حفاظ های پنجره ساختمان نوع برمودایی معمولا از جنس فلز یا چوب طراحی می­ شود. این مدل بیشتر در مناطق دارای خطر طوفان مورد استفاده قرار می­گیرد. بخش بالایی حفاظ برمودایی ثابت است. اما بخش پایینی را می ­توان به سمت بالا باز کرد. به این ترتیب حالت سایه­ بان به خود می­گیرد.

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی مزایای حفاظ های پنجره ساختمان پرداختیم. انواع مختلفی از این تجهیزات بر اساس جنس و مدل در دسترس متقاضیان قرار دارد؛ به عنوان مثال می­ توان به جنس آهن، آلومینیوم و شبه چوب اشاره کرد. همچنین مدل حفاظ پنجره شامل نوع ساده، آکاردئونی، رولی، ابرویی و برمودایی است. انتخاب هر یک از این موارد بر اساس شرایط آب و هوایی، نوع و ابعاد پنجره، میزان بودجه و معماری ساختمان انجام می شود.

سؤالات متداول

1مزایای استفاده از حفاظ پنجره ساختمان چیست ؟
نصب حفاظ پنجره به لحاظ ایمن­سازی منزل از اهمیت بسیاری برخوردار است. این کار به ویژه برای طبقات همکف و اول اهمیت پیدا می کند که در متن مقاله به توضیح این مورد پرداخته شده است.

2انواع حفاظ پنجره ساختمان بر اساس جنس به چند دسته تقسیم می شوند ؟
انواع مواد مورد استفاده در ساخت حفاظ پنجره شامل آهن، استیل و PVC (وینیل) است. هر یک از این مواد ویژگی بخصوصی داشته و برای نوع خاصی از آب و هوا مناسب هستند که در نتیجه آن سبب استفاده از انواع مختلف حفاظ برای مناطق مختلف شده است. این عوامل به طور کامل در متن مقاله توضیح داده شده است.

3انواع حفاظ پنجره ساختمان بر اساس مدل به چند دسته تقسیم می شوند ؟

حفاظ های پنجره ساختمان بر اساس مدل تنوع بسیاری دارند. میله ای (نرده ­ای)، آکاردئونی، رولی، برمودایی، فرفورژه و ابرویی از جمله این مدل­ ها به شمار می­روند که در متن مقاله به توضیح کامل هر یک از این موارد پرداخته شده است.

Buy now
× واتس آپ